-40DP-0.5V(57).jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15 mm |
| Width | 5.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 4.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 4.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 500 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Max Current Rating | 300 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 40 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 60 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Housing Color | White |
| Stack Height | 2 mm |
| Mated Stacking Heights | 6 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Pitch | 0.5 mm |
Stock: 3417
Distributors
pcbx
Unit Price$1.57734
Ext.Price$1.57734
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.57734 | $1.57734 |
| 10 | $1.34566 | $13.45660 |
| 25 | $1.27536 | $31.88400 |
| 50 | $1.20873 | $60.43650 |
| 100 | $1.14560 | $114.56000 |
| 300 | $1.09757 | $329.27100 |
| 500 | $1.05156 | $525.78000 |
| 1000 | $1.01394 | $1013.94000 |
